Om Magasinet rØST



Formål, baggrund og målgruppe

Retningslinier for skribenter

 

Redaktion og skribenter

Redaktionen er under omstrukturering. Den vil i fremtiden tegnes af kræfterne nedenfor. En uddybende beskrivelse følger snarest. Kontakt os på redaktion@magasinetroest.dk, hvis du ønsker at bidrage.

 

Ansvarshavende under omstruktureringen

Kristoffer Friis Hecquet, kristoffer@magasinetroest.dk

 

Balkan og Sydøsteuropa (Albanien, Bosnien og Hercegovina, Bulgarien, Kosovo, Kroatien, Makedonien, Montenegro, Rumænien, Slovenien, samt med mellemrum Tyrkiet og Grækenland)

Helga Steensig, helga@magasinetroest.dk

Torben Hede Hansen, torben@magasinetroest.dk

 

Baltikum (Estland, Letland, Litauen)

Rune Holmgaard Andersen, rune@magasinetroest.dk

Signe van Zundert, signe@magasinetroest.dk

 

Centralasien (Kasakhstan, Kirgisistan, Tadsjikistan, Turkmenistan, Usbekistan)

Rune Holmgaard Andersen, rune@magasinetroest.dk

 

Centraleuropa/Visegrad-landene (Polen, Slovakiet, Tjekkiet, Ungarn)

Michael Birkkjær Lauritsen, michael@magasinetroest.dk

 

Kaukasus (Armenien, Aserbajdsjan, Georgien)

Julie Arnfred Bojesen, julie@magasinetroest.dk

Rasmus Bouert Lauridsen, rasmus@magasinetroest.dk

 

Vestlige tidligere Sovjetunionen (Hviderusland, Moldova, Rusland, Ukraine)

Rasmus Bouert Lauridsen, rasmus@magasinetroest.dk

Rune Holmgaard Andersen, rune@magasinetroest.dk

Caroline Bilde, caroline@magasinetroest.dk

 

——————————————————————————————————————————

Hjemmesiden er programmeret og designet af Buhl & Rasmussen og Lea Bolvig. Den er realiseret med støtte fra Europa-nævnet og Forlaget Columbus fond.

 

Du kan følge Magasinet rØST via Facebook, Twitter og RSS-feeds:

www.facebook.com/magasinetroest

www.twitter.com/magasinetroest

Magasinet rØST som RSS-feed

 

Du er velkommen til at kopiere vore billeder under betingelse af, at fotografen/illustratoren og Magasinet rØST bliver krediteret.

Søg

Vælg land
Østeuropa
RSS
Få nyheder og analyser fra Magasinet rØST som RSS-feed, læs mere her.
Nyhedsbrev